Biblioterapia w wydaniu Fundacji ING Dzieciom

Otrzymaliśmy w darze dwie cenne książki wydane przez Fundację ING Dzieciom. W latach 2005 – 2010 fundacja wspierała realizację bankowego programu „W towarzystwie lwa”. Jego głównym celem było upowszechnianie biblioterapii, czyli terapii z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych tekstów lub książek. Z inicjatywy banku powstały dwie książki: „Lucjan. Lew, jakiego nie było” oraz „Kosmita”.

Lucjan. Lew, jakiego nie było

„Lucjan. Lew, jakiego nie było” to książka dla dzieci chorych na choroby onkologiczne. Wręczana jest bezpłatnie małym pacjentom onkologii i nefrologii w całej Polsce. W sumie trafiła ona już do kilkudziesięciu tysięcy młodszych i starszych czytelników.
Autorką książek jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Oprawę graficzną przygotowała Joanna Jung.

Kosmita

„Kosmita” – również autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel – to książka wydana jesienią 2008 roku. Jej bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc w zaakceptowaniu trudnych okoliczności i poszukiwaniu wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jak tolerancyjne podejście może wzbogacić nasze spojrzenie na świat. Książka powstała we współpracy z Fundacją Synapsis.

W 2009 roku książka znalazła się na Złotej liście Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a także uzyskała nominację do nagrody IBBY – w kategorii „Książka Roku”. Książka doczekała się również adaptacji teatralnej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Spektakl, wyreżyserowany przez Dariusza Wiktorowicza z muzyką Mateusza Pospieszalskiego miał premierę w styczniu 2010 roku i otrzymał Złota Maskę. „Kosmita” został jednym z dziesięciu laureatów plebiscytu Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” ogłoszonego z okazji jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej.

Obie książki są dostępne w naszej bibliotece oraz na stronie Fundacji w wersji .pdf oraz mobilnej na iOS oraz Kindle.

Polecamy!