Czytam sobie. Pierwsza klasa!

W naszej szkole będzie realizowany edukacyjny projekt „Czytam sobie. Pierwsza klasa!” .

Pandemia COVID-19 spowodowała ogromny wzrost spędzania czasu przez dzieci przed ekranami – czy to komputera, smartfona, czy telewizora. Na to nakładają się dane Biblioteki Narodowej, które mówią, że w ostatnim roku 61% Polaków nie przeczytało żadnej książki. 

Dla tych dzieci, które mają wypracowany nawyk czytania, okres izolacji społecznej jest okazją do spędzenia większej ilości czasu z nosem w książkach. Czy jest tak w wielu domach?

Na pewno w tych, gdzie inicjacja czytelnicza zaczęła się w pierwszych miesiącach życia dziecka. To pierwszy kontakt z książeczką sensoryczną, kontrastową, rymowankami czy kołysankami śpiewanymi przez rodziców i dziadków. Potem rolę przejęły książki obrazkowe, interaktywne, krótkie formy, opowieści i coraz dłuższe historyjki dla przedszkolaków.

Akcja „Czytam sobie. Pierwsza klasa!” zorganizowana w ramach programu Nauczyciel/ka I klasa wspólnie z wydawnictwem HarperCollins Polska skierowana jest do uczniów i uczennic klas pierwszych. Jej zadaniem jest dotrzeć do wszystkich dzieci, z różnymi doświadczeniami i temperamentami.  U jednych wzmacniać nawyki i pomagać w nauce czytania, a u drugich rozbudzać i budować je na nowo.

Żródło: https://czytamsobie.pl/