„Mała książka – Wielki człowiek”

Kochani pierwszoklasiści!
W szkolnej bibliotece czekają już na Was czytelnicze wyprawki Instytutu Książki.

Projekt „Mała książka – Wielki człowiek” ma na celu popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych i przypominanie rodzicom oraz opiekunom o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.
Instytut Książki kierując się doświadczeniem innych krajów w 2017 roku zainicjował w Polsce program bookstartowy – nowo narodzonym dzieciom i ich rodzicom rozdając do tej pory już blisko 1000000 książek dla niemowląt. W 2018 roku do czytania oraz regularnego odwiedzania biblioteki zachęcano również dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców. W blisko 6000 bibliotek publicznych (to około 80% wszystkich bibliotek w Polsce) przedszkolaki mogą odebrać przygotowane specjalnie dla nich wyprawki czytelniczy – książkę, broszurkę dla rodziców oraz kartę małego czytelnika.

Trzeci etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki Instytut zaprasza pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie

Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

W skład wyprawki czytelniczej wchodzą:

  • Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, między innymi: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego. D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
  • Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” broszurka, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym jak wspierać dziecko w nauce czytania, a także zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
  • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Książki otrzymacie zaraz po powrocie do szkoły 🙂