Światowe Dni Origami

24 października rozpoczęło się święto miłośników składania papieru — Światowe Dni Origami, które trwają od rocznicy urodzin Lillian Oppenheimer (założycielki pierwszej grupy Origami w Stanach Zjednoczonych i współzałożycielki analogicznej grupy w Wielkiej Brytanii) do Dnia Origami obchodzonego w Japonii 11 listopada. Najlepszym sposobem obchodzenia takiego święta jest oczywiście własnoręczne składanie papieru.

Dlatego serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie „ORIGAMI”. Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni geometrycznej i wiedzy z geometrii przestrzennej, sprawności manualnej i koncentracji oraz kształtowanie zamiłowania do sztuki origami, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Modele wykonane indywidualnie w dowolnej technice albo modele matematyczne można przekazywać nauczycielom matematyki do 18 listopada. Rozstrzygnięcie konkursu połączone z wystawą i wręczeniem dyplomów będzie miało miejsce 30 listopada.

Regulamin konkursu dostępny jest u nauczycieli matematyki, na gazetce szkolnej oraz tutaj:

Pomysły na modele matematyczne w technice origami można czerpać np. z Wrocławskiego Portalu Matematycznego, gdzie znajdują się instrukcje ich wykonania.

W Japonii origami pojawiło się już w VII w. To mnisi nauczyli umiejętności produkcji papieru, a w dalszej kolejności zaszczepili u Japończyków zamiłowanie do jego składania.

Najbardziej rozpowszechnioną formą z papieru w Japonii jest żuraw, który symbolizuje szczęście i życie. Pierwszy podręcznik Origami przedstawiał aż 49 sposobów wykonania żurawia. Japończycy również stworzyli największego na świecie żurawia, mającego 81,94 m rozpiętości skrzydeł. Zaś najmniejszego wykonał pan Naito Akira, tworząc żurawia z arkuszu papieru o wymiarach 0,1mm x 0,1 mm.

Dlaczego właśnie żuraw?

Jest to jeden z najsłynniejszych modeli japońskiego origami, symbol pomyślności i pokoju. Japońskie legendy mówią, że żurawie żyją przez 1000 lat, dlatego Japończycy wierzą, że złożenie 1000 żurawi przynosi zdrowie i długie życie. Zarówno osobie składającej papierowe żurawie, jak i osobie nimi obdarowanej powinno także spełnić się jedno marzenie.

Słynna jest wzruszająca historia 12-letniej japońskiej dziewczynki Sadako Sasaki, która po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroschimę zachorowała na białaczkę. Znała legendę o papierowych żurawiach i postanowiła złożyć ich 1000, aby odzyskać zdrowie. Jej życzeniem, w którego intencji rozpoczęła tę pracę, było zakończenie cierpień wszystkich chorujących dzieci i sprowadzenie pokoju na ziemię. Przed śmiercią Sadako zdążyła złożyć 644 żurawie. Koledzy ze szkoły dokończyli jej dzieło i zainicjowali wzniesienie pomnika przedstawiającego dziewczynkę ze złotym żurawiem origami w dłoniach. Co roku w rocznicę ataku na Hiroszimę wielu Japończyków przychodzi tam i stroi pomnik kolorowymi żurawiami.