Dzień Edukacji Narodowej

14 października odchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole uroczystość ta połączona jest z pasowaniem oraz ślubowaniem pierwszoklasistów. To bardzo ważny dzień dla wszystkich osób związanych z oświatą i edukacją. W tym roku 13 października podczas trzech akademii spotkaliśmy się wszyscy – uczniowie, nauczyciele, rodzice i przyjaciele szkoły – by kolejny raz uczcić święto polskiej szkoły.

Każda z uroczystości składała się z części oficjalnej. Na początek wprowadzono sztandar szkoły oraz odśpiewano hymn polski. Następnie wystąpiła pani Dyrektor Małgorzata Chełchowska. Podczas dwóch akademii z udziałem klas II – VIII oraz grona pedagogicznego wręczono Nagrody Dyrektora 12 nauczycielom za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz wielkie zaangażowanie w życie szkoły. Wyróżniono także 5 pracowników administracji za rzetelną codzienną pracę oraz wzorowe wykonywanie obowiązków.

Kolejnym punktem programu było wręczenie tytułów „Kosy”, „Przyjaciela” oraz „Mistrza” wybranym przez uczniów nauczycielom. W tym roku zaszczytu dostąpili: ksiądz Paweł Kaczmarczyk z tytułem „Przyjaciela”, pan Zbigniew Szarek z tytułem „Kosy” oraz pan Tomasz Mentel z tytułem „Mistrza”.

W części oficjalnej nie mogło zabraknąć Samorządu Uczniowskiego, który złożył najserdeczniejsze życzenia całemu gronu pedagogicznemu oraz pani Dyrektor.

Następnie odbyła się część artystyczna, podczas której wystąpiła Natalia z 2b w solowym układzie akrobatycznym oraz uczniowie klas 4 i 7 ze swoimi programami przygotowanymi pod okiem pani Magdaleny Pałys.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z obu akademii:

Odrębna akademia poświęcona była uroczystemu pasowaniu pierwszoklasistów na uczniów. Obecni na sali rodzice, przedstawiciele z ramienia Miasta oraz sympatycy naszej szkoły w pierwszej kolejności mogli obejrzeć część artystyczną w wykonaniu klas pierwszych.

Nim pierwszaki złożyły uroczystą przysięgę wręczono jeszcze dyplomy „Przyjaciela SP14”. Bowiem w tym roku przywrócono funkcjonującą jeszcze w czasach gimnazjum tradycję wyróżnienia osób szczególnie zaangażowanych w działania szkoły. I tak za wieloletnie wsparcie tytuł „Przyjaciela SP14” otrzymali:

• Pani Anna Szutran-Karaś – wieloletnia przewodnicząca Rady Rodziców – która otaczała nas swoją życzliwością, pomagając nam zarówno w organizowaniu imprez szkolnych, szczególnie nadania imienia szkole, jak i dbając o realizowanie potrzeb uczniów, nauczycieli.
  • Pan Józef Twardzik, wieloletni wiceprzewodniczący Rady Miasta Tychy, znany wszystkim, gdyż często u nas gościł. Za to, że zawsze z pełną gotowością i sympatią podchodzi do naszych działań i podsuwa nam nowe pomysły, zawsze wspomagający nas w realizacji zamierzeń, przyczyniając się do wychowania uczniów „Czternastki” w duchu wartości patriotycznych i obywatelskich.
  • ksiądz Janusz Lasota, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny, dzięki któremu możemy rozwijać pasje naszych uczniów, wspomagający naszych uczniów i ich rodziny, pomagający nam w realizowaniu wielu zamierzeń i organizowaniu imprez szkolnych.

Po ślubowaniu nastąpiło pasowanie, przywdzianie biretów, a na koniec przejście przez symboliczną bramę wiedzy, po którym uczniowie udali się do swoich sal na drobny poczęstunek.

Fotogaleria z pasowania:

Z innych wydarzeń związanych z DEN wspomnieć musimy także uroczystość podczas której 12 października Prezydent Miasta Tychy uhonorował nagrodami tyskich nauczycieli. W tym zaszczytnym gronie znalazły się dwie osoby z naszej szkoły: Pani Anna Kowal oraz Pani Magdalena Pałys.

Dodatkowo za zasługi w dziedzinie oświaty i wychowania Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała Pani Ilona Kopańska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!