Erasmus+, spotkanie w Despotovac w Serbii

W dniach od 5 do 10 marca 2023 roku uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w piątym Międzynarodowym Spotkaniu Projektowym naszego projektu Erasmus+ pt. “Climate And Threats on Cultural Heritage” w Despotovac w Serbii. Oprócz uczestnictwa w działaniach projektowych związanych z ochroną środowiska, uczestnicy wzięli udział w wycieczkach do różnych zabytków kultury i przyrody, w tym do Belgradu, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO klasztoru Manasija Fortress oraz parków narodowych. Przez cały tydzień uczniowie mieli okazję ćwiczyć swoje umiejętności w języku angielskim i wchodzić w interakcje ze swoimi rówieśnikami.

Pierwszego dnia spotkania uczestnicy projektu zostali powitani w szkole partnerskiej w Despotovac chlebem i solą, co jest lokalnym zwyczajem oraz zobaczyli prezentację na temat szkoły i miasta. Następnie wzięli udział w działaniach projektowych związanych z ochroną środowiska i zawodach sportowych oraz uczestniczyli w pokazie kulturalnym przygotowanym przez uczniów szkoły goszczącej.

Drugi dzień spędzono na zwiedzaniu Belgradu, gdzie grupa odwiedziła m.in. kościół św. Sawy i Muzeum Nikoli Tesli. Zwiedzili również twierdzę Kalemegdan, która odegrała znaczącą rolę w historii Serbii.

Trzeci dzień poświęcony był na zwiedzanie klasztoru Manasija, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oraz innych zabytków przyrody, takich jak jaskinia stalaktytowa Resava i rezerwat przyrody Lisinski Raj.

Czwartego dnia grupa odwiedziła ‘zielony’ zakład w Jagodinie, gdzie plastikowe butelki i puszki są sortowane i przygotowywane do recyklingu, a także Centrum Przyrodnicze Dinosville w Svilajnac, w którym znajdują się eksponaty dotyczące dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń.

W ostatni wieczór spotkania projektowego odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów, a następnie uroczysta kolacja i tradycyjne serbskie pieśni w wykonaniu utalentowanej pary muzyków. Impreza pożegnalna zakończyła się żywiołową zabawą taneczną, podczas której nasi uczniowie tańczyli do serbskich i angielskich przebojów.

Uczniowie biorący udział w międzynarodowym projekcie wiele się nauczyli, nie tylko języka angielskiego, ale także historii i kultury, a co najważniejsze nawiązali przyjaźnie na całe życie. Dzięki programowi Erasmus+ otworzył się przed nimi świat, poznali uczniów z innych krajów i kultur, stali się bardziej otwarci na inne narody i kultury.

Gospodarzom z Serbii dziękujemy za gościnność i wszystkie miłe doświadczenia!