Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej z klasą 6b

W bieżącym roku szkolnym 2022/ 2023, począwszy od października do kwietnia, klasa 6b uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej realizowanym w kinie studyjnym „Światowid” w Katowicach. Projekt ten został wyróżniony nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a jego głownym celem było zachęcanie do szerszego spojrzenia na kino, rozwijanie wrażliwości oraz przygotowanie młodych widzów do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.

W ramach cyklu „Młodzi w obiektywie” nastolatkowie obejrzeli kilka współczesnych filmów fabularnych i dokumentalnych, wysłuchali prelekcji, a następnie prowadzili tematyczne dyskusje na lekcjach wychowawczych. Organizatorzy zapropnowali filmy, które poruszały tematy bliskie młodym odbiorcom jak: poszukiwanie własnej drogi i akceptacji, próba odnalezienia się w grupie, istota budowania relacji, stosunek do uniwersalnych życiowych wartości czy podążanie za marzeniami. Dzięki współprzeżywaniu filmowych historii wraz z ich nastoletnimi bohaterami, a także poprzez podjęcie dialogu młodzi uczyli się empatii i podmiotowego traktowania człowieka, poprzez co mogli doświadczyć emocjonalnego wparcia grupy w rozwiązywaniu problemów towarzyszących dojrzewaniu i tym samym bardziej świadomie oraz odpowiedzialnie kształtować własne postawy.

Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w cyklicznych projekcjach filmowych i z otwartością przyjmowała proponowane tematy do dyskusji. Na zakończenie działań w projekcie wszyscy otrzymali indywidualne podziękowania w postaci dyplomów.