Spotkanie projektowe ERASMUS+ w Hiszpanii

W dniach od 7 do 12 maja 2023 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w szóstym międzynarodowym spotkaniu projektowym naszego projektu Erasmus+ “Climate And Threats on Cultural Heritage” w Alfaro w Hiszpanii. Oprócz działań projektowych dotyczących naszego ‘zielonego’ tematu, mieliśmy wiele wycieczek, w tym wizyty w Saragossie – stolicy Aragonii oraz w Logroño – centrum regionu La Rioja. W związku z ‘zielonym’ tematem projektu odwiedziliśmy również malowniczy Park Narodowy Los Sotos oraz półpustynię Bardenas Reales. W ciągu tygodnia wszyscy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe w prawdziwym życiu z uczniami z naszych szkół partnerskich z Włoch, Serbii, Słowacji, Hiszpanii i Turcji, z którymi świetnie się bawiliśmy!

W pierwszym dniu spotkania projektowego odwiedziliśmy La Salle-El Pillar, hiszpańską szkołę partnerską, w której uczy się 350 uczniów. Zostaliśmy ciepło przywitani przez dyrektora i koordynatora projektu, a hiszpańscy uczniowie oprowadzili nas po szkole. Następnie udaliśmy się do ratusza, aby poznać historię Alfaro i odwiedziliśmy Muzeum Graccurris, aby zobaczyć wystawę o starożytnym rzymskim mieście. Po obiedzie nasi uczniowie pracowali nad plakatami na temat oszczędzania energii i odnawialnych źródeł energii. Późnym popołudniem odwiedziliśmy Kościół San Miguel, gdzie widzieliśmy setki bocianów gniazdujących na dachu. Odwiedziliśmy również ruiny starożytnego rzymskiego miasta Graccurris, a na obiad zjedliśmy pyszną hiszpańską paellę ryżową.

W drugim dniu naszego spotkania projektowego odwiedziliśmy najsłynniejszy region winiarski północnej Hiszpanii – La Rioja, gdzie bujne zielone wzgórza, niekończące się winnice i gaje oliwne tworzą idylliczną scenerię. Odwiedziliśmy winiarnię i tłocznię oliwy z oliwek, aby dowiedzieć się o uprawie winorośli i produkcji. Następnie udaliśmy się do Logroño, centrum regionu, i Parku Naturalnego Bardenas Reales, półpustyni z unikalnymi formacjami przyrodniczymi przypominającymi krajobraz Dzikiego Zachodu.

W trzecim dniu spotkania projektowego odwiedziliśmy historyczne miasto Saragossa, położone w sercu hiszpańskiego regionu Aragonii. Miasto ma bogate dziedzictwo kulturowe i architektoniczne, z wpływami rzymskimi, mauretańskimi, gotyckimi, renesansowymi i barokowymi widocznymi w jego budynkach i zabytkach.

Naszym pierwszym przystankiem była Katedra San Salvador, piękny gotycki kościół z imponującymi witrażami i ozdobnym ołtarzem. Następnie odwiedziliśmy sąsiednią Bazylikę del Pilar, jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie. Bazylika jest wspaniałym przykładem architektury barokowej, z wielką kopułą, kunsztownymi freskami i kolekcją dzieł sztuki znanych artystów, takich jak Francisco de Goya. Następnie odwiedziliśmy Palacio de Aljafería, wspaniałą fortecę-pałac zbudowaną w XI wieku przez Maurów, a później używaną przez chrześcijańskich królów. Pałac jest arcydziełem architektury islamskiej, z misternymi geometrycznymi wzorami i ornamentami.

Po obiedzie zwiedzaliśmy miejską starówkę z krętymi uliczkami, malowniczymi placami i uroczymi kawiarenkami. Odwiedziliśmy niezwykle bogatą kolekcję archeologiczną Muzeum Rzymskiego, która opowiada o historii Saragossy w czasach Imperium Rzymskiego. W skład muzeum wchodzą również cztery obiekty na wolnym powietrzu: Forum, Teatr, Łaźnie i Port, które świadczą o bogactwie niegdyś zamożnego miasta “Caesaraugusta”. Ogólnie rzecz biorąc, nasza wizyta w Saragossie była wspaniałym doświadczeniem i czuliśmy się zaszczyceni, że mieliśmy okazję zwiedzić tak piękne i bogate kulturowo miasto.

W czwartym dniu naszego spotkania projektowego mieliśmy napięty plan podróży, który rozpoczął się w Contrebia Leukade Visitor Centre, gdzie poznaliśmy fascynującą historię celtyckich i iberyjskich ludów zamieszkujących ten obszar, znanych jako Celtiberians. W salach wystawowych muzeum zaprezentowano architekturę, rozwój historyczny i życie codzienne tych ludzi, zapewniając wszechstronny wgląd w ich bogatą kulturę. Nasz przewodnik zabrał nas następnie na wycieczkę po stanowisku archeologicznym, w tym po ruinach miasta, które stanowiło część centrum.

Po obiedzie odwiedziliśmy arenę w Alfaro, która jest miejscem walki byków. Choć podczas naszej wizyty nie widzieliśmy żadnych byków, to i tak atmosfera była niesamowita. Walka byków jest popularnym sportem w tej części Hiszpanii od wielu lat, a słynne zawody byków odbywają się w pobliskiej Pampelunie.

Najważniejszym punktem naszego dnia była niewątpliwie wizyta w rezerwacie Los Sotos, największym rezerwacie przyrody w regionie La Rioja. Rezerwat doskonale pasował do naszego ‘zielonego’ tematu projektu i byliśmy pod wrażeniem swobodnie płynącej rzeki Ebro, która tworzy małe wyspy służące jako miejsca gniazdowania ptaków takich jak bocian biały, których widzieliśmy setki. To był naprawdę wspaniały widok.

Po powrocie do hotelu mieliśmy trochę czasu na przygotowanie się do uroczystego zakończenia kolacją pożegnalną, podczas której odebraliśmy nasze dyplomy Erasmus+. Bardzo dziękujemy hiszpańskiej szkole partnerskiej, a szczególnie koordynatorowi projektu, panu Rubénowi Bermejo, który zorganizował to wspaniałe spotkanie projektowe.

To były trzy lata wspólnych działań projektowych, wymiany pomysłów, wiedzy i doświadczeń, podczas których zawiązały się wspaniałe przyjaźnie, niezapomniane na całe życie. Czujemy się bardzo szczęśliwi, że mieliśmy okazję poznać wartość programu Erasmus+ dla młodych ludzi – te doświadczenia należy kontynuować w nowych projektach.

Bardzo dziękujemy naszym wspaniałym partnerom z Hiszpanii, Serbii, Słowacji, Turcji i Włoch, oraz wszystkim osobom w Hiszpanii, dzięki którym to – właśnie zakończone spotkanie było tak owocne.

Jesteśmy również wdzięczni programowi Unii Europejskiej Erasmus+, dzięki któremu nasi uczniowie i nauczyciele mogą zobaczyć świat. Dziękujemy za wszystkie doświadczenia!