Spotkania z nauką 2018

     Uczniowie z klas 7a, 8b, 3a wzęli udział w zajęciach przygotowanych przez Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie mają możliwość zobaczenia nowoczesnych metod badań, bezpośredniego kontaktu ze sprzętem laboratoryjnym, poznania nowych zagadnień współczesnej biologii. Zajęcia składały się z trzech modułów. 

 

 

 

1. Biolog na tropie przestępstw

Biologia jest dyscypliną, która wkracza w wiele dziedzin naszego życia. Jedna z nich jest praca policyjnych śledczych. Kinga i Denis żarliwie pracowali ujawniając różnymi metodami ślady linii papilarnych pozostawionych przez nieznanych sprawców. Nasi uczniowie mieli możliwość pobrania odcisków własnych linii papilarnych i umieszczenia ich na odpowiedniej karcie. Jedna z koleżanek poddawana była działaniom prawdziwego wariografu.

2. Rój pszczół

Bez tych pracowitych owadów nasze stoly byłyby prawie puste. Dzisiaj pszczoły są szczególnie zagrożone. W czasie zajęć mogliśmy zobaczyć jak żyją, zbliżyć się do nich i zajrzeć do wnętrza ich domu. Szklany ul daje unikalną możliwość spotkania z pszczółki i odkrywania(W bezpieczny sposob) ich małych i wielkich tajemnic.

3. Serce na dłoni

Anatomia fascynowała człowieka od zawsze. Analizowalismy zapis pracy serca naszej koleżanki i obserwowaliśmy sekcje serca i nerek. Prowadzący opowiedzieli dużo ciekawostek dotyczących rozwoju anatomii oraz pradawnych wierzeń.