Pierwsze bociany już w Polsce.

Pod koniec marca przyleci główna fala ptaków.

Bocian biały Ciconia ciconia to ptak powszechnie znany i lubiany. Często pojawia się w wierzeniach ludowych, przysłowiach i powiedzeniach. Jest symbolem polskiej przyrody. Utożsamiany jest ze szczęściem i narodzinami.

Po zimie z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych zwiastunów wiosny w Polsce, a do tych zaliczamy między innymi bociany. Pierwsze bociany już dotarły do Polski, ale główna ich fala przylotu jest spodziewana pod koniec marca. W tym roku bociany będą trochę później niż zwykle, co ma związek z trwającym ochłodzeniem i pojawiającymi się opadami śniegu. Trasa bocianów jest monitorowana za pomocą nadajników GPS, dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa można określić termin ich przybycia.

W Polsce nieliczne bociany zimują, jednak już teraz można miejscami zobaczyć pierwsze ptaki, głównie samce, jakie przyleciały do naszego kraju. Samce z wyprzedzeniem zajmują gniazdo i oczekują na przylot samicy.

Dzięki zainstalowanym kamerom, można dokładnie obserwować bocianie gniazda.

Naukowcy szacują, że w Polsce co roku gniazduje około 48 tysięcy par bocianów. Jest to ¼  liczby wszystkich boćków jakie są na świecie.

Zapraszamy do obejrzenia filmów o bocianach, a także do wykonania pracy plastycznej:

Wysłuchajcie również piosenek o tym ciekawym ptaku:

Możecie także ułożyć puzzle z bocianem: